Alzheimer Hastalığı Nedir ? Bakım Nasıl Yapılır ?

Hasta Bakımı Personeli

Şu dönemde yaşlı bakımı ve hasta bakımı gün geçtikçe daha da popülerleşen bir meslek olsa da kimi mesleklere göre çok daha yorucudur ve herkes tarafından yapılabilecek bir meslek değildir. Öncelikle hasta bakıcılığı yapanların sağlam bir iradeye, sakinliğe ve yıpratıcı bir çalışma temposuna hazır olması gerekmektedir. Hele ki Alzheimer gibi çok meşakkatli bir hastalıktan muzdarip ise kişi, onun bakımını üstlenmek çok büyük ve zor bir sorumluluktur.En önemli noktalardan bazıları ise sabır ve hasta ne yaparsa yapsın,ona en iyi tedaviyi devam ettirmektir.

Peki nedir bu Alzheimer, biraz onu açıklayalım. Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir.

asya_saglik

Alzheimer hastalığına sahip kişiler ilgili doktorların vereceği ilaçları kullanırlarsa kimi durumlarda hastalık yavaşlatılabilir. Ancak burada önemli olan ilacın düzenli olarak kesinlikle kullanılmasıdır.

Dolayısıyla alzheimer’lı hastaların bakımında itinayla dikkat edilmesi gereken kuralların başında düzenli ilaç kullanımıdır. Onun haricinde hastalığın hangi seviyede olduğuna bağlı olmakla birlikte hastanın yemek yeme, uyuma, üstünü giyme, hatta su içmeye kadar günlük tüm aktivitelerinde yardımcı olmak, zaman zaman hatırlatmak gerekiyor. Bu noktada hastanın sürekli gözlem altında olması, kendisine yanlışlıkla zarar verme ihtimalini tamamen geri plana atacaktır. Kimi zaman hastalar, ne yaptıklarının farkında olmadıkları için örneğin yanlışlıkla kendini yakabilir veya düşebilir, bir yerini kırabilir. Bu tip aksilikleri önlemek için sürekli dikkatli olmak gerekmektedir.

Bunun haricinde alzheimer’lı hastaların zamanlarını keyifli, beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ölçüde hareketli geçirmeleri için çeşitli aktiviteler yapmaları sağlanabilir. Buna örnek olarak sudoku, bulmaca gibi çeşitli oyunlar oynamanın yanı sıra dergi, gazete okumak, yürüyüş yapmak, el işi yapmalarını sağlamak gibi çeşitli aktiviteler gösterilebilir.

Burada önemli olan, alzheimer’lı hastayı yalnız bırakmamak, hep yanında olup ona göz kulak olmaktır.