Evde Pansuman Hizmetleri

Evde pansuman hizmeti öncelikli olarak yaralanmaların tedavisinin hastayı, hastane veya benzer bir sağlık kuruluşuna gerek kalmaksızın evde tedavi etme ilkesine dayanmaktadır. Evde pansuman hizmeti; var olan kanamanın durdurulması, hastanın yaralarının temizlenmesi, enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması, yaranın tedavi edilmesi ve yaranın kapatılması aşamalarını kapsamaktadır ve yara bakımı olarak da adlandırılmaktadır. Bu hususta en tehlikeli durum enfeksiyon riskidir. Bu riski ortadan kaldırmak için evde pansuman hizmetinin; gerekli sterilizasyon şartlarını sağlayabilecek doğru eğitimi almış ve alanında uzman bir kişi tarafından verilmesi gerekmektedir. Bahsi geçen uzmanlar çoğu zaman doğru konuda eğitim almış hemşirelerdir.

Evde Pansuman Hizmetleri İstanbul

Evde pansuman hizmeti özellikle yaşlılar, ağır yaralı hastalar, yatalak hastalar, kronik rahatsızlığı bulunan hastalar ve fiziksel engelliler gibi evden çıkması kolay olmayan hastalar için önem arz etmektedir. Yaşlı ve yatalak hastalarda en sık karşılaşılan durumlardan biri yatak yaralarıdır. Uzun süre hareketsiz kalmakla ilişkili bu rahatsızlıkların tedavisi, hastanın rahat ve huzurlu bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için acilen tedavi gerektirir. Bu nedenle evde pansuman önemlidir ve çoğu zaman hayat kurtaran müdahaleler olarak adlandırılır. Ve bu kadar önemli olduğu için de alanında uzman hemşire ve sağlık uzmanları tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu hizmet kişiye özeldir ve istenilen saatte pansuman yaptırılması mümkündür. Hastanın işlerine engel olmayacağı gibi hastane gibi sıra beklenmesine de gerek kalmamaktadır.

Evde pansuman hizmeti sayesinde bakıma muhtaç hastanın konforu ve rahatlığının sağlanması birinci önceliktir. Pansuman olmak için her gün ve hatta günde birkaç kez hastane benzeri sağlık kuruluşlarına gitmesi gereken hastalar için bir kurtarıcı niteliğindedir. Büyük bir rahatlık olmasının yanı sıra her zaman vakit kazandırmaktadır. Buna ek olarak sanılanın aksine pahalı bir hizmet olmadığı için paradan da tasaruuf sağlanması hedeflenmektedir. Tüm bu zorlu sürecin hastanın evinin rahatlığında atlatılacak olması da belki evde pansuman hizmetinin en büyük faydalarından biridir.